گروه صنعتی مهراس

مرکز تخصصی تصفیه آب و فاضلاب

آب و کیفیت آن در پرورش طیور
حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد وزن بدن طیور را آب تشکیل می دهد و از جمله مواد مغذی است که در بدن ذخیره نمی شود از این رو آب یکی از مواد غذایی بسیار مهم است که نسبت به سایر مواد مغذی دیگر به مقدار زیادی برای بدن لازم است. اگر به نقش آب در بدن و تاثیر آن بر راندمان تولیدات طیور توجه شود اهمیت آن برای پرورش دهندگان طیور دو چندان می شود.

آب در بدن پرنده وظایف بسیاری از جمله به عنوان حلال مواد مختلف در متابولیسم، انتقال و دفع مواد زائد حاصل از متابولیسم، تنظیم فشار اسمزی سلول ها، هضم و جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش، ترکیب اصلی پلاسمای خون، تنظیم درجه حرارت بدن، و بخش مهمی از تولیدات طیور (گوشت و تخم مرغ) را بر عهده دارد. از اینرو دسترسی طیور به آب تازه و مناسب بسیار ضروری می باشد.

از جمله عواملی که پرورش دهندگان طیور توجه کافی به کمیت و کیفیت آب مصرفی طیور ندارند، عدم شناخت کافی اهمیت آب در بدن و راندمان تولید و بهره وری از یک سو و پایین بودن هزینه آب مصرفی در مقایسه با هزینه خوراک می باشد.

به طوریکه در صورت تامین خوراک و محیط ایده ال برای پرورش بدون آب کافی و مناسب، پرورش و تولید با راندمان مناسب امکان پذیر نمی باشد. با توجه به نقش آب در بدن میزان مصرف آب توسط طیور در مقیاس وزنی در حدود ۵-۲ برابر میزان عذایی است که مورد استفاده آنها قرار می گیرد و وسعت دامنه این تغییرات مصرف به دلیل تاثیر درجه حرارت و رطوبت نسبی محیط، ترکیبات جیره غذایی، سرعت رشد یا تولید تخم مرغ، کارایی کلیه ها در باز جذب آب، کیفیت آب مصرفی و سن پرنده می باشد.

مصرف آب در جوجه های گوشتی بستگی به دمای محیط داشته ولی با افزایش سن نیز مصرف آب افزایش می یابد.

 

کیفیت آب

کیفیت آب مورد استفاده برای شرب جوجه گوشتی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. کیفیت آب آشامیدنی نه تنها به کیفیت منابع تامین آب بلکه به پاکیزگی سیستم توزیع آب نیز بستگی دارد، وجود زنگ زدگی رسوب، جلبک و ترکیبات آلاینده متفرقه باعث غیر فعال شدن مواد ضدعفونی کننده و ایجاد محیطی مطلوب جهت رشد میکروارگانیسم ها می گردد.

آب باید تمیز، خنک و عاری از عوامل بیماری زا باشد. PH مناسب آب آشامیدنی حدود ۵/۵ تا ۵/۷ است. PH اسیدی باعث بروز مشکلات استخوانی و PH قلیایی موجب بروز اختلالات گوارشی می گردد. هم چنین سختی آب نیز باید در حد نرمال باشد، استفاده از آب با سختی بالا میزان استهلاک و نابودی وسایل فلزی و لاستیکی را افزایش خواهد داد. هم چنین لایه های رسوبی در جدار داخلی لوله ها به وجود می آید و حلالیت برخی از آنتی بیوتیک ها و ضدعفونی کننده ها را کاهش می دهد.

منبع آب باید همیشه تمیز باشد، به همین دلیل هر چند وقت یکبار آب آن را تخلیه کرده، به خوبی شسته و تمیز شود. توصیه می شود به منظور برسی و کنترل کیفیت، آب مصرفی، حداقل دوبار در سال آب مزرعه مورد آزمایش قرار گیرد میزان کلری که برای ضدعفونی آب توصیه می شود حدود ۸-۳ قسمت در میلیون می باشد.

عناصری که بر پرنده مضر هستند

علاوه بر آلودگی باکتریایی، عناصری که برای پرنده ها مضر هستند شامل نیترات و نیتریت، غلظت بالایی از سدیم، کلرید، هیدروژن سولفید (آب سولفور)، آهن و منگنز، عناصر سمی مانند سرب، سلنیوم و آرستیک می باشند. عناصر صنعتی و توکسین ها نیز مشکل محسوب می شوند و باید آزمایش شوند جدول به طور معمول استانداردهای مناسب برای کیفیت آب آبخوری را برای پرنده نشان می دهد.

جدول شماره ۲: حداکثر سطح قابل قبول آلاینده و املاح آب برای طیور

کنترل مصرف آب

 

دانستن میزان مصرف آب در یک سالن پرورش طیور، اهمیت زیادی دارد زیرا اغلب اوقات کاهش مصرف آب، نشان دهنده بروز مشکل در گله است و امکان دارد افزایش ناگهانی آن دلیل خرابی آبخوری ها و آبریزی از آنها یا نشتی آب در سالن باشد. در موارد دارودهی و دیگر مسائل پرورش، آگاهی از میزان مصرف آب برای پرورش دهنده حائز اهمیت می باشد به این سبب برخی از پرورش دهندگان روی لوله ورودی آب هر سالن کنتور کوچکی نصب می کنند.

 

اتصال آب برای سالن طیور:

واحد اتصال آب که بین خطوط نصب می شوند برای تامین کردن آب و تنظیم کردن فشار آب ضروری است.

 

شکل ۱: واحد اتصال آب برای سالن های طیور:

 

۱- دستگاه فیلتر:

از رسیدن مواد رسوبی و مواد جامد محلول در آب به نیپل و اجزای آبرسانی جلوگیری می کند.

۲- اندازه گیر آلودگی آب:

شناسایی و نشان دادن مقدار آلودگی قبل یا بعد از فیلتر شدن

۳- شیر آب:

که امکان قطع جریان آب و اجازه برداشتن آب را می دهد.

۴- کنتور آب:

کنترل دقیق مصرف آب با استفاده از آن امکان پذیر است.

۵- واحد لوله فرعی با ۳ سوپاپ توپی:

برای اتصال به مدیکاتور (با دستگاه تزریق دارو به مدار)

۶- مدیکاتور:

مدیکاتور یا انژکتور دارو را به آب اضافه می کند.

۷- کاهنده فشار با فیلتر:

عمل تنظیم فشار در لوله اصلی را انجام می دهد

 

دستگاه تزریق دارو در سیستم آبرسانی (مدیکاتور)

مدیکاتور برای تزریق ویتامین ها- آنتی بیوتیک ها- مکمل تغذیه ای برای طیور استفاده می شود مدیکاتور در واقع دارو را به آسانی و به طور یکسان با آب مخلوط می کند. مدیکاتور مستقیماً بر خط ذخیره آب نصب می شود. مدیکاتور با استفاده از جریان آب عمل می کند. فشار آب مدیکاتور را فعال کرده و مقدار مورد نیاز از دارو را مستقیماً از محفظه دریافت کرده و آن را به داخل آب وارد می کند. در داخل یا فشار آب ممکن است در خط اصلی اتفاق افتد.

مقدار دارویی که به همراه آب وارد می شود نسبی خواهد بود و به مقدار آبی که به مدیکاتور وارد می شود بستگی دارد با گذشت زمان اگر سیستم آبرسانی به خوبی حفاظت نشود، جرم، رسوب، زنگ زدگی، رشد جلبک ها و گل و لای در درون آنها ایجاد خواهد شد.

تشکیل چنین موادی شرایط ایده ال را برای استقرار و رشد میکروبها فراهم می کند و در نتیجه هر زمان که پرندگان آب می خورند، در معرض انبوه عوامل میکروبی و آسیب به سیستم ایمنی خود قرار می گیرند. مصرف مداوم مقدار انبوهی عوامل میکروبی با هر بار نوشیدن آب نه تنها به عملکرد طیور تاثیر می گذارد بلکه تاثیر داروها و واکسیناسیون را نیز کاهش می دهد. میکروبها همچنین موجب مسدود شدن شیرها و نیپل ها و باعث نشت و چکه کردن آبخورها می شوند. مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده بایستی به طور منظم به منظور کاهش جمعیت میکروبی آب و برطرف شدن رسوب ها و اجرام ایجاد شده به کار بروند.

در بین دو دوره جوجه ریزی خطوط آب بایستی توسط فشار آب (با عبور فشار آب) شستشو شده و سپس با حلال های تمیز کننده پر شده و اجازه داده شود یک شب این مواد در داخل آن باقی مانده و روز بعد مجدداً لوله ها با آب پرفشار تمیز شود. تمام تجهیزات شامل فیلتر ها، خطوط لوله و …. و آبخورها بایستی به طور کامل تمیز شوند.

 بیوفیلم

تجمع موجودات زنده میکروسکوپی در محیط آبی و رشد و تکثیر آنها بر روی سطوح باعث تشکیل لایه بیولوژیکی چسنبده می شود که بیوفیلم نامیده می شود.

ضخامت بیوفیلم بسته به نوع میکروارگانیسم، مواد موجود در آب، سرعت جریان آب، دما و سایر شرایط محیطی متغیر می باشد

 

 

اثرات زیان بار ناشی از تشکیل بیوفیلم عبارتند از:

۱- بالا رفتن بار میکروبی و تولید توکسین در آب

۲- مقاومت به بایوسیدها

۳- کاهش اثر افزودنی ها

۴- تغییر بو و مزه آب

۵- کاهش مصرف آب و در نتیجه کاهش مصرف خوراک و در نهایت بالا رفتن ضریب تبدیل

۶- ایجاد پوسیدگی در سیستم آبرسانی

۷- انسداد در سیستم آبرسانی

 

نتیجه گیری

برای دست یافتن به نتیجه مطلوب در پرورش طیور تامین آب سالم و با کیفیت ضروری است. در این راستا داشتن منبع آب مطمئن سیستم توزیع و نگهداری آب و داشتن برنامه منظم برای کنترل کیفیت شیمیایی و میکروبی اهمیت ویژه ای دارد. با این حال بسیاری از مرغداران از وضعیت کیفی آب مزرعه خود بی خبر هستند. با توجه به اهمیت آب و نوسانات کیفی آن در مرغداریها توصیه می شود کنترل کیفی و کمی آب مصرفی به عنوان یک ابزار مدیریتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

   • شهریور ۲۲, ۱۳۹۷
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

طراحی و اجرا: ابریشمین کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی مهراس می باشد | Copyright © 2007-2018