گروه صنعتی مهراس

مرکز تخصصی تصفیه آب و فاضلاب

تصفیه فاضلاب
هدف از تصفیه فاضلاب

الف- تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم

تصفیه فاضلاب شهری : فاضلاب های شهری همیشه دارای میکروب های گوناگونی می باشند که قسمتی از آنها را میکروب های بیماری زا تشکیل می دهند. ورود فاضلاب تصفیه نشده به محیط زیست و منابع طبیعی آب، چه آنهایی که روی زمین و چه آنهایی که در زیر زمین قرار دارند، موجب آلوده شدن این منابع به میکروب های بیماریزا می گردد و در اثر تماس انسان با این منابع، خطر گسترش بیماری ها میان مردم به وجود می آید.

ب- پاک نگهداری محیط زیست

وارد نمودن فاضلاب های تصفیه نشده به محیط زیست موجب آلودگی این محیط شده که به جزء خطرهای مستقیمی که برای بهداشت مردم دارد، نتایجی دیگر از قبیل مناظر زشت، بوهای ناخوشایند و سرانجام تجمع حشرات را نیز به همراه دارد.

ج- بازیابی فاضلاب

با توجه به اینکه مقدار نمک های معدنی محلول در فاضلاب به مراتب کمتر از آب دریاهای آزاد می باشد و فاضلاب جزء آب های شیرین ولی آلوده به حساب می آید، استفاده دوباره از فاضلاب به جای آب شیرین جهت آبیاری، کشاورزی و … به مراتب ارزانتر از شیرین سازی آب دریاهای شور می باشد. این مسئله در ایران که در بسیاری از نقاط آن مردم با کمبود آب شیرین مواجه هستند، می تواند در مصرف آب شیرین مورد استفاده در آبیاری کشاورزی، صرفه جویی نماید. کاربرد دوباره فاضلاب تصفیه شده جهت آبیاری کشاورزی علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب شیرین، به علت وجود مواد غذایی در فاضلاب تصفیه شده می تواند منبع غذایی خوبی برای گیاهان و تقویت کشتزارها گردد.

د- تولید کود طبیعی

لجنی که از تصفیه زیستی فاضلاب به دست می آید دارای مقدار زیادی از ترکیبات شیمیایی نظیر نیترات ها، سولفات ها و فسفات ها می باشد که ارزش غذایی فراوانی برای رشد گیاهان دارند. برای افزایش قابلیت جذب این لجن، آن را طی یک فرآیند با کودهای گیاهی که از باقی مانده برگ و ساقه درختان تشکیل شده اند یا با کودهای حیوانی بهم آمیخته و سپس به صورت کود طبیعی به کار می برند.

 

ه- تولید انرژی

نزدیک به ۷۰ درصد گازهای تولید شده در انبارهای هضم لجن را گاز متان تشکیل می دهد که ارزش سوختی آن در حدود ارزش سوختی گاز شبکه شهری می باشد. در تصفیه خانه ها می توان با سوزاندن آن و گرم کردن دیگ های بخار، گرمای مورد نیاز واحدهای مختلف تصفیه خانه را تامین کرد. حتی در تصفیه خانه های بزرگ این گاز را جمع آوری کرده و با استفاده از توربین های گازی، ژنراتور برقی را به حرکت درآورده و تولید برق می کنند.

 

 

 

عوامل سنجش کیفی فاضلاب

این دسته از فاضلاب ها شامل پساب های ساختمان از سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ها، ماشین های ظرفشویی و لباسشویی می باشد که در بعضی از شهرهای جهان توسط شبکه جمع آوری شهری، آن را به تصفیه خانه ها منتقل می کنند.

رنگ فاضلاب: رنگ فاضلاب خانگی نشان دهنده عمر آن است (فاضلاب تازه: خاکستری و فاضلاب کهنه: تیره و سیاه)

بوی فاضلاب: بوی فاضلاب ناشی از گازهایی است که در اثر متلاشی شدن مواد آلی به وجود می آید. بوی فاضلاب کهنه بیشتر ناشی از گاز H2S می باشد.

درجه اسیدی: فاضلاب های خانگی خالص و تازه معمولا حالتی خنثی و یا متمایل به قلیایی دارند. با شروع عمل گندیدگی درجه اسیدی فاضلاب کاهش می یابد.

دمای فاضلاب: به علت فعالیت باکتری های آن، درجه گرمای فاضلاب معمولا بیشتر از درجه گرمای آب در همان محیط است.

مواد خارجی در فاضلاب: مقدار مواد خارجی آن در حدود ۱/۰ درصد و بقیه آن را آب تشکیل می دهد که نزدیک به نیمی از آن را مواد آلی و بقیه آن را مواد معدنی تشکیل می دهد.

 

 

فاضلاب های صنعتی و استاندارد های فاضلاب خروجی

این فاضلاب ها بر حسب نوع صنعت دارای ترکیبات شیمیایی و سمی است که نمی توان مستقیما در رودخانه ها و دریاچه ها تخلیه کرد و باید قبلا به طور استاندارد تصفیه گردد.

خواص فاضلاب های صنعتی و پساب کارخانه ها کاملاً بستگی به نوع فرآورده کارخانه دارد.

تقریبا تمامی پساب و دورریز صنایع اعم از کارخانجات مواد غذایی و کنسروسازی، نوشابه سازی، فرآورده های لبنی، خودروسازی و لاستیک سازی، داروسازی و آزمایشگاهی، بیمارستانها، نساجی و بافندگی، کشتارگاه های دام و طیور، ذوب و فلزات و ریخته گری، پتروشیمی، نیروگاهها، نفت و گاز، صنایع شیمیایی و شوینده ها، صنایع فولاد، صنایع شیشه سازی، صنایع کاغذ و مقوا، رستوران ها و … نیاز به تصفیه دارند که استاندارد های فاضلاب خروجی هر صنعت متفاوت و دارای شرایط خاص خود می باشد.

به طور کلی فاضلاب های خروجی کلیه کارخانجات و صنایع باید دارای شرایط مشروح ذیل باشند:

تصفیه فاضلاب ها باید براساس استانداردهایی باشد که به صورت حداکثر غلظت آلوده کننده ها بیان می شود و این استانداردها تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست ضروری است.

مسئولین منابع آلوده کننده باید فاضلاب های تولیدی را با بررسی های کارشناسی و استفاده از تکنولوژی مناسب و اقتصادی، تا حد استانداردها تصفیه نمایند.

اندازه گیری غلظت مواد آلوده کننده و مقدار جریان در فاضلاب ها باید بلافاصله پس از آخرین واحد تصفیه ای تصفیه خانه و قبل از ورود به محیط انجام گیرد.

فاضلاب خروجی نبایستی دارای بوی نامطبوع بوده و حاوی کف و اجسام شناور باشد.

فاضلاب تصفیه شده باید با شرایط یکنواخت و به نحوی وارد آبهای پذیرنده گردد که حداکثر اختلاط صورت گیرد.

لجن و یا سایر مواد جامد تولید شده در تاسیسات تصفیه فاضلاب، قبل از دفع باید به صورت مناسب تصفیه شده و تصفیه نهایی این مواد نباید موجب آلودگی محیط زیست گردد.

رنگ و کدورت فاضلاب خروجی نباید ظواهر طبیعی آبهای پذیرنده و محل تخلیه را به صورت محسوس تغییر دهد.

اندازه گیری جهت تطبیق با استاندارد های اعلام شده قبل از تاسیسات تصفیه فاضلاب باید بر مبنای نمونه مرکب صورت گیرد. در سیستم هایی که تخلیه ناپیوسته دارند، اندازه گیری در طول زمان تخلیه ملاک خواهد بود.

با توجه به نظر متخصصین صنعت آب، در زمینه استفاده از آبهای نامتعارف (آبهای شور و فاضلاب ها) در صنعت کشاورزی، پالایش فاضلاب ها مدنظر می باشد. استفاده از فاضلاب در کشاورزی مزایای زیر را دارا می باشد:

جایگزین مناسبی است برای آبهای با کیفیت خوب که در کشاورزی استفاده می شود.

مواد غذایی موجود در فاضلاب، نیاز گیاهان به کود را کاهش خواهد داد.

در غالب شهرهای بزرگ و صنعتی، پساب های شهری و صنعتی به عنوان یک منبع ارزان قیمت و مطمئن (امکان دسترسی دائم) شناخته شده اند.

لیکن استفاده از پساب ها در کشاورزی به دلیل وجود برخی آلاینده ها و تبعات بسیار مخرب آنها بر محیط زیست، نیاز به تمهیدات و تدابیر ویژه زیست محیطی دارد. همچنین هدف اولیه صنعت، تولید بهترین نوع فراورده با کمترین هزینه ممکن است. صنعت برای رقابت در بازار جهانی، باید هزینه های تولید را در حداقل نگهدارد. از دیدگاه صنعت، تصفیه فاضلاب یک ضرورت تحمیلی است که وقتی ناگزیر باشد آن را به کار می گیرد.

میزان ناخالصی ها در فاضلاب صنعتی نسبت به فاضلاب شهری، بسیار متغیر است.

میزان و نوع فاضلاب صنعتی نسبت به فاضلاب شهری، دارای ثبات کمتری می باشد، زیرا فصل تولید یا ساعت کار واحد تولید، اثر مستقیم روی فاضلاب صنعتی دارد.

کارخانه های صنعتی که آب مصرف می کنند عموما در نواحی طبقه بندی شده مخصوص واقع شده اند که اغلب دارای موقعیت مناسبی از نظر نزدیکی به مجاری فاضلاب نیستند. بنابراین با توجه به مسائل فوق و بسیاری از مشکلات دیگر، باید توجه شود که مسائل فاضلاب صنعتی را نباید همانند مشکلات ناشی از فاضلاب شهری حل کرد.

 

 

 

روش های تصفیه فاضلاب

تصفیه مقدماتی فاضلاب: این روش شامل جداسازی اجزایی از فاضلاب است که می توانند معضلاتی در نگهداری و بهره برداری سیستم های تصفیه ای ایجاد کنند. عملیات معمول در این روش آشغال گیری، دانه گیری، متعادل سازی و عملیات ایستگاه پمپاژ، شناورسازی و ته نشینی اولیه است. خروجی فاضلاب در این مرحله معمولا دارای میزان بالایی BOD است که با توجه به رعایت مراحل اصولی سازمان حفاظت محیط زیست، این مرحله از تصفیه کافی نمی باشد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب: تصفیه بیولوژیکی پساب های صنعتی نیز یکی از روش های استاندارد و قابل قبول در سطح جهان است که در جهت استفاده مجدد و بازیافت آب در کارخانجات صنعتی از آن استفاده می شود. هدف در این مرحله از تصفیه، جداسازی مواد آلی قابل تجزیه زیستی و مواد جامد معلق است. انواع میکروارگانیسم ها نظیر مخمرها، باکتری ها، قارچها و … می توانند بر روی مواد آلاینده موثر باشند.

عملیات معمول در این روش عبارت است:

الف) تصفیه بیولوژیکی هوازی که شامل رشته شناور میکروارگانیزمها (نظیر لجن فعال) و رشته ثابت میکروارگانیزمها (نظیر صافی چکنده و دیسکهای بیولوژیک چرخان) است.

ب) تصفیه بیولوژیکی بی هوازی

تصفیه شیمیایی فاضلاب: در این مرحله از تصفیه فاضلاب، فرایندهایی را که در آنها واکنش شیمیایی ایجاد کننده تغییر هستند مد نظر داریم. در تصفیه فاضلاب، فرایندهای واحد شیمیایی را معمولا به همراه عملیات واحد فیزیکی و فرایندهای واحد بیولوژیکی به کار می برند تا اهداف تصفیه را برآورده سازند. یکی از نقاط ضعف ذاتی اکثر فرایندهای واحد شیمیایی، در مقایسه با روش های دیگر تصفیه، این است که فرایند مذکور با افزودنی های شیمیایی انجام می شود و برای جدا کردن ماده ای از فاضلاب، اغلب ماده دیگری به آن افزوده می شود. در نتیجه همواره با یک افزایش خالص به اجزای محلول در فاضلاب روبرو هستیم. اگر قرار باشد فاضلاب تصفیه شده به چرخه مصرف بازگردد، این نکته می تواند عامل مخرب مهمی باشد. عملیات معمول در این روش انعقاد، لخته سازی، ته نشینی فیزیکو شیمیایی (که این ته نشینی به وسیله تزریق مواد منعقد کننده صورت می گیرد) می باشد.

 

در تصفیه فاضلاب باید دانست که هیج یک از روشها به تنهایی نتیجه بخش نخواهد بود و باید مجموعه ای از روشهای تصفیه، به صورت تلفیقی به کار گرفته شوند.

 

 

مراحل اجرای یک پروژه تصفیه فاضلاب

به طور کلی مراحل اجرای یک پروژه تصفیه فاضلاب به صورت زیر می باشد:

مطالعات اولیه و بررسی کمی و کیفی پساب.

مطالعات توپوگرافی و خاک شناسی.

انجام آزمایشات مطالعاتی اولیه آب و فاضلاب

انتخاب و تعیین روش بهینه پساب با دلایل توجیهی با استناد به منابع معتبر جهانی.

انجام محاسبات مهندسی محیط زیست.

محاسبات سازه، استراکچر، مکانیکال.

نظارت و اجرای عملیات ساختمانی.

ساخت و نصب تجهیزات مکانیکی و الکترومکانیکی مربوطه.

راه اندازی و بهره برداری و استحصال خروجی مطلوب از سیستم تصفیه فاضلاب.

انجام آزمایشات نهایی آب و خروجی فاضلاب

راهبری و بهره برداری و ارائه خدمات نگهداری از تصفیه خانه.

 

 

 

   • مهر ۳, ۱۳۹۷
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

برچسب ها :

طراحی و اجرا: ابریشمین کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی مهراس می باشد | Copyright © 2007-2018